
23/02/2022
Spokojny Sylwester- jak uspokoić psa i kota?
- Nie otwieraj okien i nie oglądaj fajerwerków razem z psem.
- Zasuń żaluzje, zasłoń zasłony, włącz muzykę.
- Zachowuj się zupełnie naturalnie, spokojnie, nie zwracaj uwagi na psa i NIE USPOKAJAJ GO NADMIERNIE nawet wtedy, kiedy okazuje silne pobudzenie.
- Daj psu ulubiony przysmak, którym zainteresuje się dłużej ( ucho suszone, pachnącą kość... )
- Zastosuj opaskę uspokajającą ( instruktaż w filmie na you tube : „Kamizelka antylękowa- jak pomóc psu w Sylwestra” ).
- Zastosuj odpowiednie suplementy uspokajające, feromony lub leki psychotropowe lub anksjolityczne tłumiące reakcje lękowe ( najlepiej już 2-3 dni przed, w dniu, jak również 2-3 dni po sytuacji wyzwalającej reakcje lękowe ). UWAGA! SAME LEKI NIE ZLIKWIDUJĄ PROBLEMU !
- Ostatni spacer z psem zrób nie później jak o 18:00, zanim rozpoczną się fajerwerki.
- Wykorzystaj „klatkę kenelową” lub zrób psu imitację „norki”, do której mógłby się schować i czuć się tam bezpiecznie. Pies powinien mieć w tej „norce” smakołyki, ulubione zabawki i oczywiście poznać i polubić to miejsce wcześniej. Można też odsyłać psa na własne posłanie, gdzie ma swój bezpieczny azyl.
- Najważniejsze, żeby jednak nie nakręcać emocji psa poprzez nienaturalne zachowania, jak nadmierne rozmawianie z psem, przytulanie, zagłaskiwanie...które pies odczytuje tylko jako POTWIERDZENIE, że znalazł się faktycznie w sytuacji zagrożenia...i że należy się bać! Proszę spróbować nie zwracać uwagi na psa!
- Nie należy zmuszać psa do jedzenia ( psu nie zaszkodzi nawet trzydniowa głodówka ).
- W sytuacjach skrajnego lęku konieczna jest konsultacja z lekarzem i przyszłościowo z behawiorystą, który zaproponuje terapię odwrażliwiającą w przypadku utrwalonej fobii dźwiękowej . Fobie dźwiękowe można przezwycieżyć, ale jest to proces długotrwały.
- Stosując powyższe zasady oraz leki doraźne można nieco pomóc psu, ale nie „wyleczymy” w ten sposób już utrwalonego problemu.